MÜZE TARİHÇESİ

Anadolu’nun güneybatısında yer alan Karia Bölgesi konumu itibariyle birçok uygarlığa kesintisiz olarak ev sahipliği yapmıştır. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi de doğal çevre ve kültürel değerlerle bütünleşmiş örnek bir yerleşke alanı oluşturmakla beraber sanatsal ve kültürel etkinliklerin yaygınlaşması konusuna da oldukça önem vermektedir. Bu bağlamda bölgede iz bırakmış medeniyetler başta olmak üzere üniversite bünyesinde antik dünyanın önemli eserlerinin kopyalarının sergileneceği bir “Mulâj (Kopya) Müzesi” oluşturulmasına karar verilmiş, 2008 yılında projenin hayata geçirilmesi için ilk adımlar atılmıştır.

Dr. Soner Özen, Dr. Britta Özen – Kleine, Dr. Barbel Kleine, Esther Lakenbring ve Antiksan Limited Şti. birliğinde hazırlanan proje Avrupa’daki Mulâj Müzeleri esas alınarak Avrupa standartlarına uygun olarak tasarlanmıştır. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Diler’in çaba ve koordinatörlüğü ile Rektörlüğümüzün desteği sayesinde proje hayata geçirilmiş ve 2011 yılında açılışı yapılmıştır.

Müze’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Özel Müze statüsüne getirilmesi için 2011 yılı içerisinde çalışmalara başlanmış ve 20 Mart 2012 tarihinde Muğla Müzesi’nce hazırlanan bir rapor ve başvuru dosyası, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderilmiş, 28.09.2012 tarihinde verilen bir onay ile Özel Müzeler arasında yerini almıştır.

Müzenin Kuruluş Aşamaları

  • * Mulaj Müzesi iç dekorasyonu projesinin hazırlanması için ilk adımlar 2008 yılında atılmıştır.
  • * Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü, Proje Müellifi Dr. Soner Özen ve Antiksan (Orjinalinden Kopya Anıt Heykel Yapım San. Ve Tic. Ltd. Şti.) arasında 02.03.2009 tarihinde sözleşme imzalanmıştır.
  • * 2010 yılında Müze için gerek Üniversitemiz tarafından gerekse sponsorlar aracılığı ile ilk eserler alınmaya başlanmış, son olarak 2011 yılında iki adet eser daha eklenmiştir. Şu an Müze’de 22 adet eser bulunmaktadır.
  • * Proje kapsamında, Üniversitemiz Teknik Atölyesi’nde hazırlanan dekor duvarları ve paneller Kasım 2010 tarihinde Müze’ye yerleştirilmiş ve Almanya’da hazırlanan posterler ile bilgilendirme yazıları uygun yerlerine yerleştirilmiştir.
  • * 01 Aralık 2010 tarihinde ise ilk düzenlemeleri tamamlanan Müze’nin açılışı gerçekleştirilmiştir.
  • * Müzede yer alan 22 adet eserin 12 tanesi Üniversitemiz tarafından, 4 tanesi Antiksan, 3 tanesi ise Bilintur Sponsorluğunda alınmıştır.
  • * 2011 yılı içerinde Müze için yönerge taslağı hazırlanmış ve Müze’nin çalışma usülleri ve etkinliklerinin kapsam ve şeması belirlenmiştir
  • * Müze’nin “Özel Müze” statüsünde getirilmesi için 2011 yılı içerisinde çalışmalara başlanmış ve 20 Mart 2012 tarihinde Muğla Müzesi’nce hazırlanan bir rapor ve başvuru dosyası, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderilmiş, 28.09.2012 tarihinde verilen resmi bir onay ile Özel Müzeler arasında yerini almıştır. Bu bağlamda müzenin hayata geçirilmesinde proje mükellefleri, Bakanlık ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlük makamına teşekkür borçludur.
Yukarı Çık